wtorek, 4 marca 2014

Kulturowe podsumowanie lutego
Diabeł ubiera się u Prady autorstwa Lauren Weisberger jest dobrą propozycją, jeśli macie ochotę na lekką, przyjemną, niewymagającą zbytnio myślenia lekturę. Perypetie Andrei i jej toksycznej szefowej w połączeniu z wiecznym zmęczeniem, załatwianiem przedziwnych spraw tworzą ciekawą, dość śmieszną (w pozytywnym sensie oczywiście) całość. Książka napisana jest bardzo przystępnie, czyta się bezproblemowo, autorka oszczędziła nam ciągłych powtórzeń i typowo nastoletnich zwrotów. Powieść ogółem bardzo pozytywna w odbiorze, miło się czytało.

Druga i ostatnia przeczytana przeze mnie w lutym książka - Służące Kathryn Stockett to zupełnie inna opowieść niż "Diabeł...". Dużo bardziej złożona, zastanawiająca, dużo uświadamiająca. Historia Murzynek, których jedynym i koniecznym życiowym zajęciem jest sprzątanie, gotowanie i opieka nad dziećmi białych kobiet. Praca, gdzie codziennością są wyzwiska, bark empatii dla pomocy domowych, a także życie rodzinne z przemocą w tle. Dochodzi do tego także przemożna chęć opowiedzenia o swym losie, strach przed ujawnieniem oraz poznawanie siebie nawzajem. Piękna, pouczająca opowieść, którą szczerze polecam.


W lutym obejrzałam tylko jeden film, który mimo treści w nim zawartych zupełnie mi się nie spodobał. Wszystko będzie dobrze to opowieść o chłopcu z biednej wsi i rodziny, bez ojca, z chorą na raka matką. Mimo jego starań, biegu na pielgrzymkę, wielkiej wytrwałości, efekt jest znikomy. Film był tak nudny, że musiałam uważać, aby nie zasnąć. Niespecjalnie lubię polskie filmy, wyjątkiem są te stare, takie jak Sami swoi. 

 

Znacie którąś pozycję? Co ciekawego obejrzałyście lub przeczytałyście? Chętnie poczytam :)

8 komentarzy:

 1. 'Służące' chciałabym kiedyś przeczytać, bardzo ciekawie mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam "Wszystko będzie dobrze" i nawet mi się podobał. Lubię Więckiewicza, ale ten mały też dobrze grał. Natomiast "Zombie" Cranberries wielbię! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Diabła czytałam kilka razy, choć to lekkie czytadło, lubię do niego wracać, w lutym przeczytałam też drugą część "Zemsta ubiera się u Prady", nie jest najgorsza, choć do pierwszej się nie umywa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Służące" oglądałam, bardzo mi się podobał ten film, wzruszający. Muszę przeczytać książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. musze się zapoznać z tym Diabłem :) już sam tytuł do tego mocno zachęca :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Diabeł ubiera się u Prady oglądałam i jest to mój ulubiony film, ksiązka rózni sie od filmu? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, film i książka są wyjątkowo zgodne :)

   Usuń
 7. Oglądałam film na podstawie książki "Diabeł ubiera się u Prady", bardzo mi się podobał.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim na raz i każdemu z osobna za komentowanie postów :)
Nie obrażę się za konstruktywną krytykę, sprzeczne z moimi poglądami opinie, ale proszę o nieużywanie wulgaryzmów.
Wszelkiego rodzaju spam będzie usuwany.

PS Jeśli zadasz mi jakiekolwiek pytanie pod postem, odpowiem na nie właśnie tam.